Mytí oken

Mytí silně znečištěných oken, prosklených plášťů budov, skleněných fasád ve výšce Ostrava

Čištění Ostrava, okna

Docházím…

Docházím již léta do jedné rekreační stáje. Koně mě chytli za srdce už jako malou holku, která sotva chodila, ale už se chtěla drápat na koňský hřbet. Rodiče mě dlouhou dobu drželi od těchto velkých stvoření stranou, jelikož se báli. Oni sami koňáci totiž nebyli a dosud tomu nepřišli na chuť, i když se jejich dcera ochomýtá kolem nich už nějakou tu dekádu. Ježdění na koni jsem si vyprosila ale až o mnoho let později, co jsem koně poprvé viděla. Bylo to těsně po absolvování základní školy a nastoupení na gymnázium v Ostravě. Rodiče přemýšleli, čím by mi udělali největší radost. Já měla jasnou odpověď: „Chci docházet do jezdeckého klubu“. Nadšení z toho rozhodně nebyli, ale zároveň věděli, že kdyby mi to zatrhli, stejně si k nim cestu najdu. Láska ke koním je už totiž diagnóza provázená trvalým poškozením mozku.

 

Byla…

Byla jsem štěstím bez sebe a když se na toto období dívám zpátky, patřilo k nejkrásnějším chvílím mého života. Chodili jsme s koňmi na procházky do lesa, hráli jsme si s nimi, učili jsme se od nich, v létě jsme je chodili plavit a několikrát ročně jsme se účastnili vícedenních puťáků. Byly to zážitky k nezaplacení. Hned po škole jsem jela do stáje obstarat svoje koňské svěřence a večer pak domů udělat úkoly a den mohl začít nanovo. Takto to šlo asi tři roky a já pak utrpěla na kole vážný úraz, kdy jsem se vyhýbajíc protijedoucímu vozidlu ocitla v příkopu. Utrpěla jsem úraz hlavy, měla jsem zlomený obratel a k tomu ještě ruku. Měla jsem štěstí, že jsem se poměrně rychle zotavila na takovou úroveň, abych mohla vykonávat běžné denní činnosti, a ještě stihla dokončit školu. Bohužel tento úraz měl i trvalé následky: sníženou pohyblivost krční páteře a poruchu rovnovážného centra. Na ježdění na koni jsem mohla zapomenout. Brzy po škole jsem se provdala za svého kamaráda od koní a brzy se narodila naše dcerka Anička. S dcerkou jsme se často chodívali podívat na koníky a pozdravit se s mými starými přáteli.

Po…

Po asi čtyřech letech, co jsem tam docházela jen tak na čumendo, se rozhodli, že mě dostanou zpátky na koňský hřbet. Dovedli mi nasedlaného koně, a i přes mé protesty, že na to nejsem oblečená, mě nahoru vysadili. Štěstím jsem slzy ronila a po chvíli krokové procházky ustoupil i tlak okolo páteře a najednou mi přišlo, že se svaly mírně uvolnily. Moje radost byla obrovská. Po chvilce ježdění se ozvaly i ty svaly, které jsem po úrazu zapomněla, že vůbec mám. Od té doby tam docházím zase pravidelně každý týden. Zádové svaly díky ježdění v kroku začaly pracovat tak, jak mají a cítím se výrazně lépe a pohyblivě.

Chtěla jsem se lidem, koním a majiteli stáje nějak odvděčit, tak jsem se po oslavě šedesátých narozenin chovatele domluvila s úklidovou firmou Čištění Ostrava, okna a věnovala jim mytí oken ve stájích a v klubovně. Zaměstnanci A SERVIS LIPKA, s.r.o. se pěkně nadřeli, protože okna byla myta opravdu sporadicky, jelikož na to nezbýval nikdy pořádně čas. Stáj tím neskutečně prokoukla a koně si mohli naplno užívat denního světla, i když byli zrovna v boxech. Moc zaměstnancům A SERVISU tímto děkuji, za skvěle odvedenou práci.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top