Bydlení

Prečo si postaviť montovaný nízkoenergetický dom?

Napriek tomu, že moderné drevené domy a objekty s veľmi nízkou spotrebou energie sa už roky úspešne stavajú všade vo svete, u nás sa ešte občas stretávame s nedôverou alebo s nepravdivými mýtmi. Nízkoenergetické montované domy prichádzajú však s mnohými výhodami, ktoré si určite zaslúžia vašu pozornosť, predtým než sa rozhodnete postaviť si klasický dom.


nizkoenergeticky montovany dom

Hlavným konštrukčným prvkom nízkoenergetického montovaného domu je drevo. Je to tradičný, prírodný materiál, jediná obnoviteľná surovina, ktorá sa v stavebníctve používa aj na stavby viacpodlažných budov. Tvarovateľný a ľahký materiál je známy s veľkou hutnosťou, pevnosťou a skvelými tepelnými a izolačnými vlastnosťami už od dávnej minulosti. Vytvára prirodzené a zdravé prostredie pre bývanie a život človeka, a je šetrné aj z ekologického hľadiska.

Najväčšie obavy alebo mýty pri drevostavbách sa týkajú pevnosti a trvanlivosti stavby. Pri montovaných drevených konštrukciách je však drevo vysušované pri špeciálnych teplotách, ktoré ešte skvalitnia jeho vlastnosti a  vydrží tak aj viac ako 100 rokov. Práve drevodomy sa osvedčili aj na územiach, kde bývajú časté zemetrasenia, pretože drevená konštrukcia sa ukázala byť pružnejšia ako murovaná. Konštrukcie obvodových a priečkových montovaných panelov sú navrhnuté stavebnými odborníkmi tak, aby vo vnútri panelu nedochádzalo ku kondezácii vodných pár. K tomu napomáhajú dnes nielen už osvedčené skladby panelov, ale i moderné izolačné materiály, ktoré zabezpečia priaznivé podmienky. Zabezpečená je aj odolnosť voči požiaru opláštením montovaného panela sadrokartónovými a sadrovláknitými doskami, ktoré sú požiarne odolné materiály a tiež protipožiarnou izoláciou.

Nízkoenergetické montované domy majú lepšie tepelnoizolačné vlastnosti a nízku akumuláciu tepla, aj keď konštrukcia panelu môže byť tenšia ako murivo. Výrazne sa tu skracuje doba na dosiahnutie tepelnej pohody, dom vykúrite v zime nielen rýchlo, ale aj lacnejšie. Celková spotreba energie na vykurovanie je takmer o tretinu nižšia ako pri klasických stavbách. Je umožnené vykurovanie rôznymi teplovzdušnými systémami s rekuperačnou jednotkou s dohrievaním vzduchu alebo nízkotepelnými sústavami s tepelným čerpadlom, plynovým kotlom, či krbmi. U malých stavieb je možné zapojenie aj solárnych kolektorov pre ohrev vody.

Na záver už len zhrnieme, nízkoenergetický montovaný dom, ktorý máte postavený už za niekoľko týždňov za dostupné ceny, predstavuje dnes moderné, ekologické a spoľahlivé bývanie. Ak sa chcete presvedčiť o kvalite drevostavieb aj u nás na Slovensku, môžete si dohodnúť schôdzku v spoločnosti Bývanie Slovensko s.r.o.

Rezervujte si obhliadku hotovej stavby tu: https://byvaniesk.sk/zrealizovane-stavby

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top