Bydlení

Bazénservis – Chémia pre bazény a vírivky

Snom každého, kto má bazén alebo vírivku je, aby mal zdravotne nezávadnú, čistú a priezračnú vodu. Všetko pritom zleží nielen od mechanického čistenia, ale aj chemickej úpravy, ktorú by sme nemali v žiadnom prípade zanedbávať. Vykonávať by sme ju mali pravidelne raz za týždeň, v priebehu najväčšej sezóny sa odporúča počet zdvojnásobiť. Dôležité je však sledovať niekoľko faktorov, ktoré keď podceníme, znehodnotia vodu natoľko, že sa v nej nebudeme môcť alebo chcieť okúpať. Takúto vodu nepotrebuje nikto z nás a preto by sme sa o ňu mali starať najlepšie, ako vieme.

Nezabúdajte na to, že ešte predtým, ako napustíte vodu pred novou sezónou, je potrebné povrch bazéna očistiť prostriedkom, ktorým ho zbavíte všetkých nečistôt. Keď si budete istí, že fólia je dokonale čistá, môžete začať napúšťať. Ani tu sa však starostlivosť o bazén nekončí, naopak všetko práve začína. Dodržiavať treba najmä pravidlo merania pH, kedy zistíte, či je voda zásaditá alebo kyslá. Po ruke by ste vždy mali mať kvapkové testery, ktoré pomôžu tento nedostatok odhaliť. Hodnota pH vody by sa mala pohybovať v rozmedzí od 7,0 do 7,4. Ak je vaše pH úplne iné, máte problém, ktorý treba riešiť. V prípade, že je hodnota vyššia, pravdepodobne bude voda plná zákalov, zápachu, spôsobí podráždenie pokožky alebo bude znižovať účinnosť chemických prostriedkov. Naopak pri hodnote nižšej ako 7,0 môže dochádzať ku korózii kovových častí bazénov, blednutiu materiálov alebo k podráždeniu tela. Na to, aby ste pH vo vode upravili potrebujete špeciálne prípravky, ktoré urobia všetku potrebnú prácu za vás. Okrem tohto ukazovateľa nezabudnite sledovať aj tvrdosť vody, ktorej hodnota by nemala prekročiť hranicu 18. Zistíte ju taktiež pomocou kvapkových testerov a v prípade, že nebude v poriadku, treba použiť špeciálne vyvinutý prípravok na tento problém.

Veľký dôraz by ste mali klásť aj na ošetrenie vody pomocou dezinfekcie. V súčasnosti sú na trhu k dispozícii nielen chlórové, ale aj bezchlórové varianty, z ktorých si môžete vybrať pre vás tie najvhodnejšie. Ak sa rozhodnete pre úpravu pomocou chlóru, veľmi dobrou voľbou sú tablety obsahujúce stabilizátor. Tie sa vo vode rozpúšťajú pomaly a v množstve, ktoré voda potrebuje. Tabletu je najlepšie vložiť do zásobníka, ktorý ponecháte vo vode a budete kontrolovať len jeho veľkosť. V lete by ste však nemali zabudnúť ani na prípravok, ktorý zabráni, aby sa chlór odparoval rýchlejšie a tým pádom ušetríte financie na ďalšiu bazénovú chémiu, ktorú by ste potrebovali. Použiť môžete aj bezchlórové prípravky, ktoré sú vhodné najmä pre ľudí s rôznymi alergiami, astmou, jemnou pokožkou alebo citlivými očami. Stať sa vám môže aj to, že voda v bazéne bude z ničoho nič plná rias. Takúto vodu netreba hneď vymieňať, ale stačí použiť prípravky na ich odstránenie. Pri starostlivosti o bazén nevynechajte ani mechanickú úpravu pomocou filtrácie alebo vysávača. Vďaka nim dokážete eliminovať nečistoty veľmi rýchlo a udržiavať tak vodu v kondícii po každej stránke.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top